Anne ter Schure, Amsterdam UMC
Doel: Toegang tot geschikte en schone toiletvoorzieningen is essentieel voor kinderen met de ziekte van Hirschsprung (HD). Deze studie heeft als doel te onderzoeken hoe ouders van kinderen met HD de toiletvoorzieningen op school ervaren.
Methode: Een cross-sectionele enquête werd verspreid onder ouders van kinderen met HD in de leeftijd van 4 tot 13 jaar. De vragenlijst bevroeg de frequentie van toiletgebruik en de redenen voor positieve of negatieve ervaringen, met open en gesloten vragen voor respectievelijk kwantitatieve en kwalitatieve analyses.
Resultaten: Vierenvijftig ouders vulden de vragenlijst in. De mediane leeftijd van de kinderen was 7 jaar (IQR 5,3-10,8). Vijf (11,4%) kinderen maakten nooit gebruik van het schooltoilet, 16 (36,6%) gebruikten het alleen om te plassen en 23 (52,3%) gebruikten het voor plassen en ontlasting. Positieve ervaringen van ouders (29, 65,9%) hingen samen met de mogelijkheid voor het kind om zichzelf op school te wassen, terwijl negatieve ervaringen (15, 38,6%) verband hielden met het ontbreken van kindspecifieke toiletregels. Kwalitatieve analyse bracht zes beïnvloedende thema's aan het licht: hulp, mogelijkheden, schoolregels, medische aspecten, toiletvoorzieningen en informatie.
Conclusie: Het vermijden van toiletbezoek bij ontlasting komt nog steeds veel voor bij kinderen met de ziekte van Hirschsprung. Verbeteringen in toiletvoorzieningen, ondersteuning en een individueel toiletbeleid kunnen het welzijn van deze populatie verbeteren.
Klik hier om de publicatie op de website van het Amsterdam UMC te lezen.

